Piaskowiec

Zastosowanie piaskowca
Od zarania dziejów piasek wykorzystywany był przez ludzkość jako materiał budowlany. Jego niezwykłe właściwości doceniane są także we współczesnym budownictwie – kamień łupany piaskowiec wykorzystywany jest na szeroką skalę jako surowiec, służący do produkcji materiałów budowlanych, a także w budownictwie drogowym.

PIASKOWIEC – CO TO TAKIEGO?
Piaskowiec uznawany jest za najpowszechniejszą skałę osadową, jak występuje na naszej planecie. Jako skała okruchowa, powstaje ona w wyniku diagenezy piasku. Ze względu na skład mineralny wyróżniamy następujące rodzaje piaskowca: arkozy (zawierają ponad 20 proc. ziarn skalenia potasowego), piaskowiec kwarcowy (w ponad 80 proc. składa się z ziarn kwarcu), oraz szarogłazy (zawierają dodatek skał wulkanicznych). Ze względu na bogate występowanie na obszarze Polski, jego wydobyciem trudni się niejedna kopalnia piaskowca.

PIASKOWIEC – ZASTOSOWANIE
Piaskowiec jest powszechnie wykorzystywany jako materiał ogniotrwały, kwasoodporny i drogowy, jednak bloczki z piaskowca najczęściej są wykorzystywane jako surowiec, służący do produkcji materiałów budowlanych. Oprócz płyt okładzinowych i izolacji, wytwarza się z niego także elementy ozdobne, jak np. posadzki czy schody.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Piaskowiec i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Piaskowiec

  1. anka pisze:

    witam, fajna strona

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *