Obróbka piaskowca

Piaskowiec należy do jednych z bardziej popularnych w naszym kraju skał wykorzystywanych w budownictwie. W Polsce największe jego złoża występują w rejonach Karpat, Gór Świętokrzyskich i na Śląsku. Duża dostępność materiału wpływa na jego przystępne ceny i wszechstronne zastosowanie.

Piaskowiec należy do bardzo plastycznych materiałów. Świeżo wydobyty jest miękki, po pewnym czasie znacznie twardnieje. Materiał ten znajduje zastosowanie w budownictwie osiedlowym, wiejskim i indywidualnym. Często wykorzystywany jest do wykończenia zewnętrznej części budynków.

Nie są to jego jedyne zastosowania. Dzięki dużej podatności na obróbkę bardzo popularne jest rzeźbienie w piaskowcu. Materiał ten jest powszechnie stosowany w kamieniarstwie, używa się go również do rzeźby ogrodowej, budowy kominków. Elementy wykonane z piaskowca łatwo jest poddać renowacji.

Obróbka ręczna piaskowca znajduje zastosowanie w produkcji nagrobków. Dotychczas modne pomniki marmurowe nie posiadały tak charakterystycznych i indywidualnych cech jak te wykonane z piaskowca. Ich produkcja przypominała produkcję masową. Każdy pomnik wykonany z piaskowca ze względu na szczególne właściwości tego materiału jest niepowtarzalny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Piaskowiec i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *